Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LK636R3LA19 |
|---|---|
| Diagonal Size | 63.6 |
| LCD Resolution | 4096 x 2160 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Medical Display, Public Info Display |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 72 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.12825 x 0.34875 mm |
| Weight | 41.2 Kgs |
| Outline Dimension (HxV) | 1555.3 X 907 mm |
| Outline Depth (D) | 100 mm |
| Active Area (H x V) | 1428.5 X 753.3 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1500:1 (Typ.) |
| Display Color | 1.07B |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 88/88/88/88 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 432W |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 36 pcs |
| Lamp Life Time (Hrs) | 60K (Typ.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (6 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Pins | 41 pins, 11 pins, 20 pins |