Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LM14X82 |
|---|---|
| Diagonal Size | 13.8 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CSTN-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 93 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.091 x 0.273 mm |
| Weight | 1.40Kgs |
| Outline Dimension (HxV) | 330 X 242 mm |
| Outline Depth (D) | 16 mm |
| Active Area (H x V) | 279.5 X 209.6 mm |
| Bezel Area (H x V) | 284.2 x 214.3 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 35:1 (Typ.) |
| Display Color | Color |
| Response Time | 300 (Typ.)(Tr+Td) |
Electronic Features 
| Power Consumption | 16.15W |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 25K (Typ.) |
Signal Interface 
| Signal Interface Type | Connector |
|---|---|
| Signal Interface Pins | 40 pins |