Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LM64C35P |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.4 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.110 x 0.330 mm |
| Weight | 500g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 242.5 X 179.4 mm |
| Outline Depth (D) | 11.5 mm |
| Active Area (H x V) | 211.175 X 158.375 mm |
| Bezel Area (H x V) | 215.2 x 162.4 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 30:1 (Typ.) |
| Display Color | Color |
| Response Time | 220/80 (Typ.)(Tr/Td) |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 160/240mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF9B-31P-1V |
| Signal Interface Pins | 31 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LM64C35P
|
|---|