Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LM64P70 |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.5 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | FSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 94 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.270 x 0.270 mm |
| Weight | 420g |
| Outline Dimension (HxV) | 257 X 158.5 mm |
| Outline Depth (D) | 9.5 mm |
| Active Area (H x V) | 172.77 X 129.57 mm |
| Bezel Area (H x V) | 180.0 x 133.0 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.4) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Black/White mode (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 35 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 13:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 250/150 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 25/25/10/20 |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 280V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | MITSUMI |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0/-1.62V (Typ.)(VDD/VEE) |
| Input Current for LCD | 20/15mA (Typ.)(IDD/IEE) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | molex |
| Signal Interface Model | 52103-1417 |
| Signal Interface Pins | 14 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LM64P70
|
|---|