Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LM7MS623 |
|---|---|
| Diagonal Size | 6.5 |
| LCD Resolution | 640 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | STN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | >5:2 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.240 x 0.240 mm |
| Weight | 75g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 172.7 X 76.2 mm |
| Outline Depth (D) | 5.5 mm |
| Active Area (H x V) | 153.59 X 57.59 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Reflective |
|---|---|
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 190/220 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 20/20/20/25 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 22 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LM7MS623
|
|---|