Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ035A3FR27 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 560 x 220 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 83 PPI |
| Aspect Ratio | 7:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.129 x 0.229 mm |
| Weight | 28g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 85 X 63.3 mm |
| Outline Depth (D) | 2.2 mm |
| Active Area (H x V) | 72.2 X 50.4 mm |
| Bezel Area (H x V) | 76.9 x 54.6 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Power Consumption | 56mW (Typ.) |
|---|
Backlight System 
Signal Interface 