Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ035A3GH21 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 560 x 220 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 83 PPI |
| Aspect Ratio | 7:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.129 x 0.229 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 87.5 X 63.3 mm |
| Outline Depth (D) | 14.5 mm |
| Active Area (H x V) | 72.2 X 50.4 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 100:1 (Min.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/10/30 |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| BLU Interface Type | Connector |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 5.0/13.2V (Typ.)(VSHA/VGH) |