Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ056A3AG01R |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.6 |
| LCD Resolution | 320 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Operating Temperature | 0 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.119 x 0.357 mm |
| Weight | 250 ± 20g |
| Outline Dimension (HxV) | 140 X 102.7 mm |
| Outline Depth (D) | 20 mm |
| Active Area (H x V) | 114.2 X 83.5 mm |
| Bezel Area (H x V) | 120.0 x 89.4 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 60:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 65/65/40/65 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time (Hrs) | 25K (Typ.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | Analog RGB + Composite Video (NTSC/PAL) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 98/130mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | IRISO |
| Signal Interface Model | IMSA-9619S-24B-GF |
| Signal Interface Pins | 24 pins |