Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ106K1LA01C |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.6 |
| LCD Resolution | 1280 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.060 x 0.180 mm |
| Weight | 202/217g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 242.4 X 152 mm |
| Outline Depth (D) | 5.3 mm |
| Active Area (H x V) | 230.4 X 138.24 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 350:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/50/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Voltage | 530V (Typ.) |
| Lamp Current | 6.0 ± 0.5mA |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 350/450mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF19L-14P-1H |
| Signal Interface Pins | 14 pins |