Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ10D363 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.4 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.110 x 0.330 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 246.5 X 179.4 mm |
| Active Area (H x V) | 211.2 X 158.4 mm |
| Bezel Area (H x V) | 216.2 x 163.4 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 25K (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.)(VCC) |
|---|---|
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF9BA-31P-1V |
| Signal Interface Pins | 31 pins |