Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ6RA01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.7 |
| LCD Resolution | 720 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 60 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.158 x 0.365 mm |
| Weight | 310 ± 20g |
| Outline Dimension (HxV) | 149.4 X 117 mm |
| Outline Depth (D) | 23 mm |
| Active Area (H x V) | 113.8 X 87.6 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 120 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 30:1 (Min.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/10/30 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Lamp Voltage | 330 ± 40V |
| Lamp Current | 6.0/7.0/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | Analog |
| Input Voltage for LCD | 5.0/-8.0V (Typ.)(VSH/VSL) |
| Input Current for LCD | 115/-90mA (Typ.)(ISH/ISL) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Pins | 20 pins |