Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LS018A8GB95 |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.8 |
| LCD Resolution | 560 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CG-Silicon |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.065 x 0.114 mm |
| Weight | 10g |
| Outline Dimension (HxV) | 42.8 X 36.9 mm |
| Outline Depth (D) | 3.5 mm |
| Active Area (H x V) | 36.4 X 27.4 mm |
| Bezel Area (H x V) | 36.4 x 27.4 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 200:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 35/35/20/55 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 14.4/16.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 18.0/20.0mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | FPC |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 2.6/5.2mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 24 pins |