Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LS025Q7UX91 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.5 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CSTN-LCD |
| Application | Digital Still Camera |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 162 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.052 x 0.156 mm |
| Weight | 10g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 55.92 X 48.44 mm |
| Outline Depth (D) | 2.5 ± 0.1 mm |
| Active Area (H x V) | 49.92 X 37.44 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 460 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 150:1 (Typ.) |
| Display Color | 65K/262K |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/60/60 |
| Viewing Direction | 10:30 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 12.8/14.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20.0/25.0mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 1.8/3.0V (Typ.)(VEE/VDD) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 32 pins |