Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LS027A8DY01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.7 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CG-Silicon |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0563 x 0.1688 mm |
| Weight | 16g |
| Outline Dimension (HxV) | 59.7 X 50.3 mm |
| Outline Depth (D) | 2.7 mm |
| Active Area (H x V) | 53.97 X 40.5 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 310 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 25/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| BLU Interface Type | FPC |
Signal Interface 
| Signal Interface | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 11mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 45 pins |