Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LS040V7DD92 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.0 |
| LCD Resolution | 480 x 640 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CG-Silicon |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 201 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.042 x 0.126 mm |
| Weight | 57/62g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 69.3 X 96 mm |
| Outline Depth (D) | 4.2 mm |
| Active Area (H x V) | 60.48 X 80.64 mm |
| Bezel Area (H x V) | 64.1 x 84.2 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (4-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 70 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 100:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 40/40/40/40 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 32.4/37.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 15/20mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0/3.3/8.0/-4.0/-8.0V (Typ.)(VSHA/VSHD/VDD/VSSD/GVSS) |
| Input Current for LCD | 5.5/2.3/0.7/-0.6/-0.1mA (Typ.)(ISHA/ISHD/IVDD/IVSSD/IGVSS) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 51 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LS040V7DD92
|
|---|