Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LM038QC1S101 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.8 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | STN, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 17 cd/m2 |
| Display Color | Color |
| Response Time | 230/120 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 20/20/30/30 |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |