Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LM17SGFNZ06 |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.7 |
| LCD Resolution | 128 x 141 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CSTN-LCD |
| Application | Handheld Product |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 112 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.075 x 0.225 mm |
| Weight | 9.00g |
| Outline Dimension (HxV) | 38.6 X 54.3 mm |
| Outline Depth (D) | 3.45 mm |
| Active Area (H x V) | 28.788 X 31.705 mm |
| Bezel Area (H x V) | 32.6 x 33.7 mm |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 20 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 15:1 (Typ.) |
| Display Color | Color |
| Response Time | 220/110 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/35/35 |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 15/30mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 2.9V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 6.77/8.57A (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Pad |
| Signal Interface Pins | 12 pins |