Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LM64185P |
|---|---|
| Diagonal Size | 9.4 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | FSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.30 x 0.30 mm |
| Weight | 400g |
| Outline Dimension (HxV) | 243 X 180.85 mm |
| Outline Depth (D) | 7.1 mm |
| Active Area (H x V) | 191.97 X 143.97 mm |
| Bezel Area (H x V) | 196.0 x 148.0 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Black/White mode (Positive), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 80 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 12:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 300 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Power Consumption | 2.75W (Typ.) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Voltage | 500V (Typ.) |
| Lamp Current | 6.0 ± 1.0mA |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 80/160mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF9B-31P-1V |
| Signal Interface Pins | 31 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LM64185P
|
|---|