Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LM6Q33 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.5 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 73 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.116 x 0.348 mm |
| Weight | 220g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 153 X 114 mm |
| Outline Depth (D) | 14 mm |
| Active Area (H x V) | 111.335 X 83.495 mm |
| Bezel Area (H x V) | 115.6 x 87.6 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.0) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 180 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 40:1 (Typ.) |
| Display Color | 4096 |
| Response Time | 50/30 (Typ.)(Tr/Td) |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 750V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.5 ± 0.5mA |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | TTL (1 ch, 4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | molex |
| Signal Interface Model | 52271-2490 |
| Signal Interface Pins | 24 pins |