Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ019B8UD12 |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.9 |
| LCD Resolution | 128 x 160 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.08 x 0.240 mm |
| Weight | 9.5g |
| Active Area (H x V) | 30.72 X 38.4 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 60 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 60:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 13/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/50/40/45 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Voltage | 3.6/4.0V (Typ./Max.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 2.9V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 2.5/3.5mA (Typ./Max.) |