Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ020B8UB02 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.0 |
| LCD Resolution | 132 x 162 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.080 x 0.240 mm |
| Weight | 12.5g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 39.1 X 58 mm |
| Outline Depth (D) | 3.4 mm |
| Active Area (H x V) | 31.68 X 38.88 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 70 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 120:1 (Typ.) |
| Display Color | 65K |
| Response Time | 50 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/45/45 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | WLED |
|---|---|
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 12.0V (typ.) |
| Lamp Current | 15/20mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | molex |
| Signal Interface Model | 55560-0201 |
| Signal Interface Pins | 20 pins |