Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ035Q2DD55 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0745 x 0.2235 mm |
| Weight | 56g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 68 X 85 mm |
| Outline Depth (D) | 5 mm |
| Active Area (H x V) | 53.64 X 71.52 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (4-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Reflective |
|---|---|
| Brightness | 40 cd/m2 |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Front light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Voltage | 330 ± 30V |
| Lamp Current | 1.5/4.0mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5.015.0/-15.0V (Typ.)(VSHD/VSHA/VDD/VSS) |
| Input Current for LCD | 0.06/0.27/-0.15/-0.6mA (Typ.)(IDD/ICC/IEE/ISS) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 50 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LQ035Q2DD55
|
|---|