Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ042T5DZ13 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.2 |
| LCD Resolution | 480 x 272 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display, Industrial Application |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 131 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0645 x 0.1935 mm |
| Active Area (H x V) | 92.9 X 52.6 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 2000:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |