Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ070Y5DA01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.065 x 0.174 mm |
| Weight | 195g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 168 X 94 mm |
| Outline Depth (D) | 6.9 mm |
| Active Area (H x V) | 156 X 83.3 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 380 cd/m2 |
| Display Color | 262K |
Electronic Features 
| Power Consumption | 3.7W (Typ.) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |