Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ080T3AG01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.0 |
| LCD Resolution | 480 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | 0 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 67 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1225 x 0.4240 mm |
| Weight | 400g (Max>0 |
| Outline Dimension (HxV) | 196.7 X 117.8 mm |
| Outline Depth (D) | 19 mm |
| Active Area (H x V) | 176.4 X 99.22 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 60:1 (Min.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 65/65/55/65 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Lamp Life Time (Hrs) | 25K (Typ.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | Analog RGB + Composite Video (NTSC/PAL) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 98/130mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Kyocera |
| Signal Interface Model | 00-6208-500-024-000 |
| Signal Interface Pins | 24 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LQ080T3AG01
|
|---|