Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ104V1DW01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.4 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Game Machine |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.110 x 0.330 mm |
| Weight | 620g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 246.5 X 179.4 mm |
| Outline Depth (D) | 15.5mm mm |
| Active Area (H x V) | 211.2 X 158.4 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K |
Electronic Features 
| Power Consumption | 3.4W (Typ.) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
Signal Interface 