Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ315T3LZ19 |
|---|---|
| Diagonal Size | 31.5 |
| LCD Resolution | 1366 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 49 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.17019 x 0.51057 mm |
| Weight | 9.20 ± 0.30Kgs |
| Outline Dimension (HxV) | 780 X 450 mm |
| Outline Depth (D) | 51 mm |
| Active Area (H x V) | 697.44 X 392.12 mm |
| Bezel Area (H x V) | 702.4 x 397.1 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes; Side mounting holes |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 15/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 16 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 60K (Min.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST, JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 1.7A (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE, JST |
| Signal Interface Model | FI-X30SSL-HF, SM07B-SRSS-TB-A |
| Signal Interface Pins | 30 pins, 7 pins |