Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ370D3LZ14B |
|---|---|
| Diagonal Size | 37.0 |
| LCD Resolution | 1920 x 1080 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.14225 x 0.42675 mm |
| Weight | 8.0 ± 0.3Kgs |
| Outline Dimension (HxV) | 877 X 516 mm |
| Outline Depth (D) | 56 mm |
| Active Area (H x V) | 819.4 X 460.9 mm |
| Bezel Area (H x V) | 828.6 x 469.4 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 550 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1200:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 6/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 88/88/88/88 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 18 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 60K (Min.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST, JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.7/1.5A (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE, HRS |
| Signal Interface Model | FI-X30SSL-HF, DF14A-20P-1.25H(59) |
| Signal Interface Pins | 30 pins, 20 pins |