Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ6BW50M |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.8 |
| LCD Resolution | 400 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 80 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.106 x 0.307 mm |
| Weight | 325g (Typ.) |
| Active Area (H x V) | 127.2 X 71.8 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 320 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 60:1 (Min.) |
| Response Time | 60 (Max.) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/60/35 |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Shape | U shape |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|