Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LS026B8PX02 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.6 |
| LCD Resolution | 240 x 400 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CG-Silicon |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 180 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.047 x 0.141 mm |
| Weight | 12.0g |
| Outline Dimension (HxV) | 40.8 X 68.1 mm |
| Outline Depth (D) | 2.3 ± 0.1 mm |
| Active Area (H x V) | 33.84 X 56.4 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 260:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 13/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | TBD |
| Lamp Current | 20/35mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 10.0/-5.1V (Typ.)(VDD/GVSS) |
| Input Current for LCD | 0.52/0.04mA (Typ.)(IDD/GISS) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 35 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LS026B8PX02
|
|---|