Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LS027A8DZ01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.7 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CG-Silicon |
| Application | Digital Still Camera |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0563 x 0.1688 mm |
| Weight | 16g |
| Outline Dimension (HxV) | 59.7 X 50.3 mm |
| Outline Depth (D) | 2.7 mm |
| Active Area (H x V) | 53.97 X 40.5 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 310 cd/m2 |
| Display Color | 16.7M |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | Serial RGB |
|---|