Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LS030B7UX01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.0 |
| LCD Resolution | 240 x 400 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CG-Silicon |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 155 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0545 x 0.1635 mm |
| Weight | 8.9g |
| Outline Dimension (HxV) | 44.3 X 75.6 mm |
| Outline Depth (D) | 1.77 ± 0.15 mm |
| Active Area (H x V) | 39.24 X 65.4 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 60/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 16.0/17.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 15.5/20mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 2.85V (Typ.)(VDC) |
| Input Current for LCD | 17.5/25.0mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | FH35-35S-0.3SHW(10) |
| Signal Interface Pins | 35 pins |