Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LS030T3DX01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.0 |
| LCD Resolution | 240 x 427 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | CG-Silicon |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.051 x 0.153 mm |
| Weight | 3.5g (Typ.) |
| Active Area (H x V) | 36.72 X 65.331 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 8/8 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 1.85/2.85V (Typ.)(VDDIO/VDC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 77 pins |