Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LS032V8DX01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.2 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CG-Silicon |
| Application | Digital Video Camera |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 249 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.037 x 0.083 mm |
| Weight | 17.7g |
| Outline Dimension (HxV) | 77.64 X 50.64 mm |
| Outline Depth (D) | 2.14 mm |
| Active Area (H x V) | 71.04 X 39.84 mm |
| Bezel Area (H x V) | 73.79 x 42.64 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 350:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 20/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/50/50 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 1.8/3.0V (Typ.)(VDD/PVDD) |
| Input Current for LCD | 4.2/26.3mA (Typ.)(IDD/PIDD) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 39 pins, 29 pins |