Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LS063K3SX01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 6.3 |
| LCD Resolution | 720 x 1280 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CG-Silicon |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 233 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.03625 x 0.10875 mm |
| Weight | 42.6g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 81.7 X 146.95 mm |
| Outline Depth (D) | 1.61 ± 0.1 mm |
| Active Area (H x V) | 78.3 X 139.2 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | MIPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for LCD | 1.8/5.0/-5.0V (Typ.)(IOVDD/AVDD+/AVDD-) |
| Input Current for LCD | 29/7.0/-8.0mA (Typ.)(IOIDD/AIDD+/AIDD-) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | BM10NB(0.8)-40DS-0.4V |
| Signal Interface Pins | 40 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LS063K3SX01
|
|---|