Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LS064T3SX02 |
|---|---|
| Diagonal Size | 6.4 |
| LCD Resolution | 1080 x 1920 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CG-Silicon |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 342 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.02475 x 0.07425 mm |
| Weight | 28g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 82.99 X 150.36 mm |
| Outline Depth (D) | 1.43 mm |
| Active Area (H x V) | 80.19 X 142.56 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 420 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 12 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 20mA |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | MIPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | MIPI (2 ch, 4 data lanes) |
| Input Voltage for LCD | 1.8/5.6/-5.6V (Typ.)(VDDIO/VSP/VSN) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Panasonic |
| Signal Interface Model | AXE630124 |
| Signal Interface Pins | 30 pins |