Brief Information 
| Brand / LCD Model | TIANMA TM024HBH24 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.4 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.051 x 0.153 mm |
| Weight | 19.8g |
| Outline Dimension (HxV) | 44.52 X 63.38 mm |
| Outline Depth (D) | 3.55 mm |
| Active Area (H x V) | 36.72 X 48.96 mm |
| Bezel Area (H x V) | 39.72 x 51.96 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (4-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 350:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/70/55 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 2.8/2.8V (Typ.)(VDD/VCI) |
| Input Current for LCD | 5/6mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 45 pins |