Brief Information 
| Brand / LCD Model | TIANMA TM024HYH03 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.4 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.051 x 0.153 mm |
| Weight | 5.49g |
| Outline Dimension (HxV) | 40.7 X 57.1 mm |
| Outline Depth (D) | 1 mm |
| Active Area (H x V) | 36.72 X 48.96 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 350:1 (Typ.) |
| Response Time | 25/40 (Typ./Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/40/20 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Input Voltage for LCD | 15/-10V (Typ.)(VGH/VGL) |
|---|