Brief Information 
| Brand / LCD Model | TIANMA TM035WDH01-00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 480 x 640 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Handheld Product, Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 228 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.037 x 0.111 mm |
| Weight | 34g |
| Outline Dimension (HxV) | 64 X 85 mm |
| Outline Depth (D) | 3.0 ± 0.2 mm |
| Active Area (H x V) | 53.28 X 71.04 mm |
| Bezel Area (H x V) | 56.44 x 74.32 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/60/70 |
| Viewing Direction | 9 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | TBD |
| Signal Interface Type | Connector |
DATASHEET 
| Datasheet |
TM035WDH01-00
|
|---|