Brief Information 
| Brand / LCD Model | TIANMA TM055YDH01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.5 |
| LCD Resolution | 480 x 854 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 179 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.04725 x 0.14175 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 73 X 132.1 mm |
| Outline Depth (D) | 2 mm |
| Active Area (H x V) | 68.04 X 121.0545 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.2M |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/70/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | MIPI |
|---|