Brief Information 
| Brand / LCD Model | TIANMA TM056KYH01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.6 |
| LCD Resolution | 320 x 234 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Video Door Phone, Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.118 x 0.362 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 120.92 X 95.53 mm |
| Outline Depth (D) | 1 mm |
| Active Area (H x V) | 113.28 X 84.708 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 65/65/50/65 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 35 pins |