Brief Information 
| Brand / LCD Model | TIANMA TMT024DNAFDU |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.4 |
| LCD Resolution | 480 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 120 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.100 x 0.1525 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 55.2 X 47.55 mm |
| Outline Depth (D) | 2.9 mm |
| Active Area (H x V) | 48 X 35.685 mm |
| Bezel Area (H x V) | 50.60 x 38.28 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 200:1 (Typ.) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/35/10 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Type | WLED |
|---|---|
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5/16/-10V (Typ.)(DVCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |