Brief Information 
| Brand / LCD Model | TIANMA TMT035AMAGDD |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 480 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 81 PPI |
| Aspect Ratio | 7:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.150 x 0.216 mm |
| Weight | 65g |
| Outline Dimension (HxV) | 83.7 X 68.6 mm |
| Outline Depth (D) | 6.7 mm |
| Active Area (H x V) | 72 X 50.54 mm |
| Bezel Area (H x V) | 75.0 x 53.7 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 10/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/20/45 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 360V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0mA |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 5/5/15/-9.5V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 1.5/5.0/0.05/0.2mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 28 pins |