Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOPPOLY TC028STEA1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.8 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone, PDA |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 144 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0585 x 0.1755 mm |
| Weight | 27g (Typ.) |
| Active Area (H x V) | 42.12 X 56.16 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (4-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 110 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 90:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 