Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOPPOLY TD022THEC1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.2 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 180 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.047 x 0.141 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 40.6 X 56.6 mm |
| Outline Depth (D) | 2.91 mm |
| Active Area (H x V) | 33.84 X 45.12 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | 65K |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 55/55/55/45 |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 14.4V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 2.775V (Typ.)(DVDD) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 39 pins |