Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOPPOLY TC015THEB6 |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.5 |
| LCD Resolution | 557 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera, Photo Printer |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 196 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0560 x 0.0975 mm |
| Active Area (H x V) | 31.22 X 22.815 mm |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 200:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 40/40/16/55 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 