Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOPPOLY TD028SHEB2 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.8 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone, PDA, Handheld Product |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.060 x 0.180 mm |
| Active Area (H x V) | 43.2 X 57.6 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 