Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOPPOLY TD028THEC1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.8 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.060 x 0.180 mm |
| Weight | 45g |
| Outline Dimension (HxV) | 52.9 X 73.7 mm |
| Outline Depth (D) | 3.4 mm |
| Active Area (H x V) | 43.2 X 57.6 mm |
| Bezel Area (H x V) | 46.2 x 60.6 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (4-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 55/55/45/60 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 14.4/16V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 2.8/2.8V (Typ.)(DVDD/AVDD) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 39 pins |