Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOPPOLY TD043MGEA1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.3 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Portable Navigation Device, Pocket TV, MP4 PMP |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.039 x 0.117 mm |
| Weight | 55g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 106 X 68.45 mm |
| Outline Depth (D) | 3.1 ± 0.2 mm |
| Active Area (H x V) | 93.6 X 56.16 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 30/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 26.4/29.6V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 18/20/23mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5.0/-5.0V (Typ.)(VCC/AVDP/AVDN) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 60 pins |