Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOSHIBA-MATSUSHITA LT133EE09300 |
|---|---|
| Diagonal Size | 13.3 |
| LCD Resolution | 1366 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 118 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0716 x 0.2148 mm |
| Weight | 280g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 317.2 X 188.75 mm |
| Outline Depth (D) | 3.6 mm |
| Active Area (H x V) | 293.42 X 164.97 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right slugs |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | I-PEX |
| Signal Interface Model | 20455-040E-12 |
| Signal Interface Pins | 40 pins |